70 rocznica aresztowania płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”

W dniu 24.06.2018 r. Klub Radnych „Nasze Miasto” uczestniczył w uroczystościach 70 rocznicy aresztowania płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” w Osielcu – Żołnierza Wyklętego.

Po Mszy Świętej w kościele pw. Św. Ap. Filipa i Jakuba w Osielcu, braliśmy udział w uroczystościach patriotycznych w miejscu aresztowania płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

Byliśmy świadkami rekonstrukcji wydarzeń z tamtego dnia, wykonanej przez Podhalańską Grupę Rekonstrukcji Historycznych ZP „Błyskawica im. Mjr Józefa Kurasia „Ognia”.

http://www.ogniowcy.rabka-net.pl/articles.php?article_id=37

Płk. Zygmunta Szendzielarz „Łupaszka” przez dziewięć lat walczył o wolną Polskę, jako żołnierz Armi Krajowej, dowódca V Brygady Wileńskiej AK. Najpierw z Niemcami, a później z Sowietami. 2 listopada 1950 Zygmunt Szendzielarz skazany został przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na karę śmierci. Wyrok wykonany został 8 lutego 1951 w warszawskim więzieniu na Mokotowie. W tym samym dniu strzałem w tył głowy zamordowano jeszcze trzech innych oficerów wileńskiej AK: ppłk. Antoniego Olechnowicza “Podhoreckiego”, por. Lucjana Minkiewicza “Wiktora” i por. Henryka Borowskiego “Trzmiela”.

https://wilczetropy.ipn.gov.pl/wt/album/15923,Zygmunt-Szendzielarz-Lupaszka.html

 

Cześć i Chwała Bohaterom !!!

70 rocznica aresztowania płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”W dniu 24.06.2018 r. Klub Radnych „Nasze Miasto”…

Geplaatst door Klub Radnych Nasze Miasto – Rabka-Zdrój op Maandag 25 juni 2018

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

two × four =

Solve : *
4 ⁄ 2 =