Skandaliczna decyzja 11 radnych oraz kłamstwa Burmistrz Ewy Przybyło na sesji absolutoryjnej

Mieszkańcy zapłacą karę, tak zadecydowało 11 radnych na sesji.

Wymierzenie Burmistrzowi Rabki – Zdroju kary pieniężnej w wysokości 20 000,00 zł, za niedotrzymanie terminów realizacji zadań nałożonych na lata 2013-2015 w Programie Ochrony Powietrza dla województwa małopolskiego uchwalonym przez Sejmik Województwa Małopolskiego w roku 2013.

Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, decyzją z dnia 21 lipca 2017 r., taka karę nałożył, a po odwołaniu się gminy, podtrzymał tą karę Główny Inspektor Ochrony Środowiska ostateczną decyzją z dnia 16 kwietnia 2018 r.  Jak często w naszej gminie bywa, cała sytuacja trzymana była w tajemnicy.

Od początku naszej kadencji sygnalizowaliśmy wieloletnie zaniedbania w dziedzinie wprowadzania niezbędnych planów ochrony powietrza, w tym brak realizacji regionalnego Programu Ochrony Powietrza oraz Programu Ochrony Środowiska Miasta i Gminy Rabka-Zdrój, co będzie skutkować  naliczeniem kar dla naszej gminy. Nasze sygnały i wysiłki były ignorowane i wyśmiewane przez władze miasta oraz pozostałych radnych. Zorganizowaliśmy konferencję, na której na temat stanu powietrza w Rabce wypowiedział się przedstawiciel WIOŚP. Zaprosiliśmy też przykładowych przedsiębiorców, aby pokazali, jakie rozwiązania redukujące niską emisję są dostępne na rynku.

Niedługo potem rozpoczął się zmasowany atak na wizerunek gminy  prowadzony w mediach ogólnopolskich. Burmistrz Ewa Przybyło oraz Zastępca Burmistrza Robert Wójciak występowali w różnorodnych mediach twierdząc, że żadnego zanieczyszczenia nie ma. Słyszeliśmy historie o delikatnych nocnych pikach skażenia, przekonywanie o tym że zanieczyszczenia nie ma, bo nikt nie widział w Rabce ludzi chodzących w maskach i tym podobne opowieści. W obliczu niezbitych faktów, należało zmienić narrację i od pewnego momentu włodarze gminni zaczęli nieśmiało przyznawać rację, co do stanu powietrza, a potem wręcz nawoływać do walki ze smogiem. licząc na krótką pamięć mieszkańców.

Po raz kolejny okazało się, że mamy rację. Ale niestety to mieszkańcy zapłacili za nieudolność burmistrz i jej świadomy brak realizacji planów, które sama sobie założyła. Burmistrz przyjęła uchwalony w/w program ochrony powietrza bez zastrzeżeń, mimo, że takie zastrzeżenia mogła zgłosić i była świadoma, że brak realizacji zapisów POP tj. likwidacji 336 źródeł spalania paliw stałych, wymiana ogrzewania paliwami stałymi na gazowe dla 176, wykonanie 44 termomodernizacji  budynków), skutkować będzie obligatoryjnym wymierzeniem kary, przewidzianym ustawą Prawo Ochrony Środowiska, bez względu na przyczyny czy okoliczności. Burmistrz broniła się jedynie informacją z firmy Tech-Bud o danych dotyczących sprzedaży źródeł ciepła w latach 2013 – 2016 na terenie naszej gminy czy też wykonaniem termomodernizacji przez mieszkańców. Jak wskazał GIOŚ w swojej decyzji, realizacja zadań ze strony gminy była na poziomie zerowym, a co za tym idzie nie osiągnięto wymaganego efektu ekologicznego. Tym razem nie udał się typowy dla Burmistrz Przybyło zabieg przypisywania sobie cudzych osiągnięć.

GIOŚ wskazał też, że burmistrz, jako organ ochrony środowiska, ma obowiązek zapewnić mieszkańcom jak najlepszą jakość powietrza poprzez dążenie do utrzymania poziomów substancji w powietrzu poniżej dopuszczalnych poziomów. Przez trzy kadencje burmistrz nie podjęła żadnych działań, co skutkuje zapłatą przez mieszkańców (z budżetu miasta) kary w wysokości 20 000,00 zł. Jest to na szczęście kara zmiarkowana, ponieważ górny pułap możliwej kary wynosi 500 000 zł.

W związku z powyższymi okolicznościami, w pełni zasadne jest pociągnięcie do bezpośredniej odpowiedzialności finansowej samej Burmistrz, za jej świadomy, wieloletni brak działań dla ochrony powietrza w naszej gminie.

Złożyliśmy odpowiedni projekt uchwały o wynagrodzeniu dla Burmistrz, uwzględniający obniżkę o wartość nałożonej kary.

Jednak Radni skupieni wokół Burmistrz Ewy Przybyło odrzucili nasz projekt decydując tym samym, że cała odpowiedzialność finansowa spada na mieszkańców Rabki – Zdroju. Kwota jest mała, ale to nie jedyna kara lub niepotrzebny koszt, które finansowane są z budżetu gminy i w sumie składają się na olbrzymie sumy, zwiększając nasze zadłużenie.

Uważamy za skandaliczne zachowanie 11 radnych, którzy mają obowiązek reprezentować i dbać o dobro mieszkańców.

http://gorce24.pl/informacje/10385/Opozycja_chciala_obnizyc_burmistrz_pensje_o_polowe

 

obnizenie-wynagrodzenia burmistrz Ewy Przybyło z Rabki Zdroju

Decyzja GIOŚ Ostateczna Kara Dla Burmistrz Ewy Przybyło z Rabki Zdroju

Decyzja WIOŚ Kara Dla Burmistrz Ewy Przybyło z Rabki Zdroju

Zdjęcie Józef Figura/ Tygodnik Podhalański

3 thoughts on “Skandaliczna decyzja 11 radnych oraz kłamstwa Burmistrz Ewy Przybyło na sesji absolutoryjnej

  1. Zgodnie i przez pryzmat definicji przedstawionych przez dr’a Flisa, które ukuwam w komentarzach należałoby się zastanowić kto zapłaci(ł) tę karę w wysokości 20 ooo PLN skoro aż 11 radnych uznało, że najlepiej i najbezpieczniej jest udać i uznać, że zgłoszony wniosek nie jest wart ich uwagi a tym bardziej ich atencji? “1. Cwaniacy żyją lepiej niż frajerzy. 2. Społeczeństwa frajerów żyją lepiej niż społeczeństwa cwaniaków.” W Rabce obowiązuje punkt 1 ! Preferuje się CWANIACTWO jednostek. Bo przecież czy znów tu nie mamy być świadkami, że wytłumaczeniem ma być powołanie się na rzekome zastosowanie przysłowia: znowu kowal (spoza Rabki) zawinił a cygana (-ów) (z Rabki) chcą powiesić?

  2. Nie tylko wyszło szydło z wora i mamy czarno na białym potwierdzenie czemu na dworcu PKP było ostatnio tak często miło (uśmiechy, uściski dłoni) i skąd ten pęd u burmistrz E. Przybyło (bo ustawy i kary) do podpisywania umów ale JEST też SUKCES! Bowiem w 12 roku urzędowania burmistrz E. Przybyło wyrzuciła chyba definitywnie i ostatecznie do kosza mocno zgraną płytę o “bardzo czystym powietrzu w Rabce” mówiąc w 2015 roku: „Czy widział Pan kogoś w masce, tak jak w Chinach?” – pytała redaktora odwracając zwyczajowe role. I nie czekając na odpowiedź kontynuowała przekonując chyba najbardziej siebie samą: „Nie ma ludzi w maskach dlatego, że w Rabce jest bardzo czyste powietrze. Ludzie przychodzą tu, oddychają”. Co to stało się, że E. Przybyło zmieniła zdanie jakie publicznie głosiła w 2015 roku w temacie zanieczyszczeń czyli przestała opowiadać bajeczki o “bardzo czystym powietrzu” w Rabce – Zdroju?  https://www.youtube.com/watch?v=Y6u5TbzIcyo&feature=youtu.be  Teraz jest to jasne publicznie bo jest ustawowy bat. Inne przykłady, odświeżacze pamięci: 1. Flagowa teoria wiceburmistrza Roberta Wójciaka o “nawiewaniu zanieczyszczeń” na Rabkę jaką ogłosił w studio TVP3 Kraków w dniu 15.01.2016r.  http://archiwum.wiescigor.pl/regiony/kurier-beskid-wyspowy-i-gorce/1413-delikatne-piki-werbalnego-szczytowania-burmistrza-rabki-zdroju-w-tvp-krakow  http://krakow.tvp.pl/23610641/15-i-2016  2. W dniu 26.01.2017 roku burmistrz broniła dobrego imienia Rabki  w TVP3 Kraków w rozmowie  z Dariuszem Nowakiem, rzecznikiem NIK po ich raporcie na temat uzdrowisk :http://gorce24.pl/informacje/8306/Burmistrz_broni_dobrego_imienia_RabkiZdroju_w_sporze_o_smog_w_uzdrowiskach dyskusja w TVP3 tutaj: http://www.krakow.tvp.pl/28799420/26012017  3. “JEST HIT” jak mówiła E. Przybyło dnia 24 marca 2017 roku w wywiadzie z Tygodnikiem Podh. a więc ledwo rok temu było jeszcze OK. W szczegółach można posłuchać tej wypowiedzi sprawującej przez jakieś nieporozumienie funkcję burmistrz, Ewy Przybyło tu: http://24tp.pl/n/38374 lub na YT stan licznika na dziś: 649 TU: https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=LOKlbRNbGSs  Do tego dochodzi cały szereg publikacji pisanych w gazetach oraz w internecie, które pewnie częściowo mi umknęły. W takim tempie przyśpieszenia ewolucji (ciąg geometryczny) poglądów burmistrz E. Przybyło czy można spodziewać się niedługo jej wypowiedzi, że burmistrz od pierwszej kadencji o stan powietrza i status uzdrowiska dbała i jak najczystszego powietrza chciała ale w osiągnięciu tego celu przeszkadzali i nadal jak czytamy przeszkadzają jej mieszkańcy, standardowo: ekolodzy i pamiętne … hałasujące gawrony wraz z dziećmi?  https://rabkanm.pl/2017/01/27/zdaniem-burmistrz-przybylo-to-dzieci-i-gawrony-winne-sa-przekroczonym-normom-halasu-w-rabce-zdroju/
     

  3. Za moment pani Przybyło, obecna burmistrz Rabki-Zdroju, (oby nigdy więcej) ogłosi się bojowniczką działań ekologicznych w Rabce. Niestety ludzie w Rabce mają krótką pamięć i warto im przypominać o karygodnych zaniedbaniach tejże pani. Działaniach zarzynających uzdrowisko dziecięce. Patrzą na nią przez pryzmat zrobionego dywanika i parkingu na cmentarz nie widząc pogłębiającego się zadłużenia gminy. Zal mi tych radnych, tak zależnych od burmistrza. Przez całą kadencję zapomnieli, że to oni mają nadzorować jej pracę. Wręcz nie wolno im być tak spolegliwymi, bo takie działania szkodzą całemu społeczeństwu Rabki.. To dyskredytuje ich jako kandydatów w następnych wyborach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × five =

Solve : *
8 × 2 =