Ile osób umiera rocznie w Rabce Zdroju z powodu zanieczyszczonego powietrza ?

#RabkabezSmogu Jesteśmy za.

Ile osób umiera rocznie w Rabce Zdroju z powodu zanieczyszczonego powietrza ?
—–
– 30 osób umiera rocznie w Nowym Targu z powodu zanieczyszczonego powietrza – alarmowali aktywiści Nowotarskiego Alarmu Smogowego. Na płycie Rynku postawili symboliczną trumnę i znicze upamiętniające ofiary smogu. Podhale24.pl

One thought on “Ile osób umiera rocznie w Rabce Zdroju z powodu zanieczyszczonego powietrza ?

 1. Raport NIKu w sprawie polskich uzdrowisk.
  http://finanse.wp.pl/kat,1033699,title,Miazdzacy-raport-NIK-o-uzdrowiskach-w-Polsce-Zadnych-badan-jakosci-powietrza,wid,18685432,wiadomosc.html?ticaid=11883f

  Niestety Rabka też jest w nim wymieniona. Przeklejam najciekawsze fragmenty, jakże celnie opisujące sytuację w Rabce.
  “NIK informuje, że żadna z 11 skontrolowanych miejscowości [uzdrowiskowych] nie spełniała wszystkich pięciu wymogów określonych dla uzdrowisk. Aż w dziesięciu miastach (Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Krasnobród, Muszyna, Nałęczów, Połczyn-Zdrój, Rabka-Zdrój, Wapienne, Złockie i Żegiestów) przekroczono np. dopuszczalne normy hałasu. Przekroczenia w porze dziennej sięgały od 3 proc. do 42 proc, w porze nocnej od 8 do 29 proc”.
  “Kontrola wykazała, że mimo ustawowego obowiązku, gminy nie monitorowały stanu środowiska w uzdrowiskach, z wyjątkiem doraźnych działań.”
  “Samorządy nie korzystały też z podstawowego narzędzia przeciwdziałającego naruszaniu zakazów określonych dla uzdrowisk – nie podejmowały uchwał w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. NIK informuje, że wbrew zakazowi budowano np. sklepy wielkopowierzchniowe czy parkingi.”
  “Żadna z kontrolowanych gmin nie prowadziła też ewidencji wydatków pokrywanych z opłaty uzdrowiskowej, mimo że pieniądze te trzeba przeznaczyć jedynie na zadania związane z zachowaniem funkcji leczniczych uzdrowisk. Tylko niektóre uzdrowiska inwestowały w infrastrukturę komunalną i techniczną.”
  “….w latach 2017-2021 wszystkie uzdrowiska w Polsce powinny przedłożyć ministrowi zdrowia operaty uzdrowiskowe, by utrzymać status uzdrowiska. Ocena właściwości leczniczych klimatu musi być udokumentowana badaniami z okresu dwóch lat poprzedzających złożenie takiego wniosku.”
  To o czym mówili niektórzy ludzie w Rabce (okrzyknięci mianem m.in oszołomów), znalazło dokładne odzwierciedlenie w raporcie NIKu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 − 11 =

Solve : *
16 + 5 =